Nekem többet bolti hamburger nem is kell! 🙂 – ilyen felkiáltásom volt, mikor ettük ezt az otthon elkészültet. És még az milyen jó érzés volt, hogy ezt meg is emészti a gyomrom. 🙂 Egy élmény volt ahogy készült, hogy jé, pont olyan a zsömle, szép sült a teteje, aztán meg hm, micsoda illata van a sülő husinak. Közben vágtunk össze zöldségeket, aztán már ehettünk is.;)
Facebook-on Szép Éva Dórától láttam a buci receptet. Ezen csak annyit változtattam, hogy kevesebb cukrot tettem bele. A husit sok látott receptből ollóztam össze, és így csinálom a jövőben is!
Hozzávalók:
A húspogácsákhoz:
1 nagy fej hagyma
2 ek. mustár
3 ek. ketchup
só, bors
majoránna
4 ek. zsemlemorzsa
A bucikhoz:
2,5 dl tej
1 + 2 tk. cukor
3 dkg élesztő
1 tojás sárgája
2 tk. cukor
4 ek. olaj
1 csapott tk. só
A bucik tetejére:
szezámmag
Zöldségek:
uborka
lila hagyma
esetleg paradicsom
jégsaláta/fejes saláta levelek
Továbbá:
ketchup, mustár majonéz
toast sajtszeletek
Elkészítése:
Kezdjünk a húspogácsákkal. A fej hagymát a mustárral, ketchuppal, majorannával (én frisset használtam) jó alaposan összeaprítjuk (ha van, akkor géppel, úgy igazán apró lesz, és alaposan összekeveri a gép). A darált húshoz adjuk, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk az olajat és a zsemle morzsát is, és jól alaposan összegyúrjuk. Ha nagyon „vizes” és nem akar összeállni, akkor még egy kis zsemle morzsát adjunk hozzá. Néhány receptben láttam hozzá még majonézt és fokhagymát is, amiket én elhagytam – utóbbit azért, hogy ne legyen fasírt jellege. Illetve 1-2 helyen még további fűszereket is tettek bele, én a legegyszerűbben szerettem volna. Ha megvan, akkor sütőpapírt fektetünk egy tálcára, majd a bucik méretéhez hasonló méretű húspogácsákat lapogatunk olajozott kézzel és a sütőpapírra fektetjük. Több rétegben is pakolhatjuk a szeletek, csak mindig tegyünk alá sütőpapírt. Jól lefedjük fóliával, majd min. 2 órát, de akár ½-1 napot is hűtőben hagyjuk állni.
Csináljuk meg a bucikat is. A tejbe 1 tk. cukorral felfuttatom az élesztőt. A tojás sárgáját addig keverem a 2 tk. cukorral, míg fehér nem lesz, majd hozzáadjuk az olajat és a sót is, és jól kikeverjük. A lisztet egy tálba öntjük, majd mehet hozzá a felfuttatott élesztő és a tojásos keverék is, jól összekeverjük, megdagasztjuk.
Ha a tészta megkelt (kb. 20-25 perc), akkor fánktészta vastagságúra kinyújtjuk (kb 1 cm), és kiszaggatjuk. Én szándékosan kisebb korongokat szaggattam (szaggathatjuk fánk szaggatóval vagy pohárral is), hogy kisebb, könnyebben megfogható bucik legyenek. Olajjal kikent tepsibe tesszük úgy, hogy köztük helyet hagyunk, mert kicsit még dagadni fognak. A sütőt 1800C-ra előmelegítjük. A bucikat meleg helyen 20-30 percet kelni hagyjuk. Ha megkelt, akkor kikevert tojás sárgájával megkenjük, szezámmaggal megszórjuk, majd mehet a sütőbe (ha igazán világos aljú bucikat szeretnénk, akkor 20 perc után átkapcsoljuk felső sütésre).
Amíg kelnek a bucik, addig előkészítjük a zöldségeket is. Az uborkát, lila hagymát, paradicsomot felszeleteljük, a (jég)salátát megmosás után lecsepegtetjük és szárazra töröljük.
Amikor a bucikat beraktuk sülni a sütőbe kezdjük megsütni a húspogácsákat is. Egy serpenyőt vékonyan olajozzunk ki, majd süssük meg a szeletek (1-1 oldalt 2-3-4 percig – attól függ milyen vastag, és mennyire sültre szeretnénk). Egy helyen még azt is olvastam, hogy néha meg is lapogathatjuk a szeleteket, mint az amerikai filmekben a kerti sütögetéskor. 😀 Óvatosan megfordítjuk, és a másik felét is megsütjük. Így szépen egymás után sütjük a szeleteket. Ha kell 1-2 csepp olajat még tehetünk a serpenyőbe idő közben.
Ha a bucik megsültek, hagyjuk pár percig hűlni őket, addig terítsünk meg, aztán már készítjük is a házi hambikat. 🙂 Én úgy rétegeztem, hogy buci alja, sajt szelet, 1 tk. mutár szétkenve, húspogácsa, uborka, paradicsom, lila hagyma, ketchup, majonéz, saláta, buci teteje. És már ehetjük is! 😉 Ha maradna, akkor másnak is tökéletes, csak a bucit és a húspogácsát melegítsük elő összeállítás előtt.
Noh, ki nem eszik még többet „bolti” hambit? 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: